Godaddy Servera SSH Kullanarak Ücretsiz Ioncube Kurulumu / Zend Kurulumu

Çok güzel bir projeniz var. Güzel ve uygun da bir script buldunuz bu projeniz için. Ama bir de baktınız ki, scriptteki php sayfalar ioncube kullanılarak şifrelenmiş. Bu scripti çalıştırabilmeniz için illaki sunucunuzda veya hostunuzda ioncube kurulu olmalıdır. İşte size büyük bir sorun…

Ioncube ücretli bir programdır normalde. Ancak şifrelenmiş sayfaları işlemeye yarayan küçük bir de programcığı vardır ve bu ücretsizdir. Size bu yazımda, ioncube ile şifrelenmiş sayfaları nasıl çalıştıracağınızı, serverınıza, hostunuza vb. nasıl ioncube kuracağınızı, ssh kullanrak nasıl ioncube kurulacağını, plesk yüklü sunuculara ioncube kurmayı anlatmaya çalışacağım. Özellikle bu işlem godaddy serverlarda, cpanel kurulu olan diğer serverlara göre veya vps lere göre daha zor ve karışık gibi göründüğünden, bunun üzerinde daha çok duracağım.

Öncelikle Ioncube Nedir ?

Ioncube ile php sayfalarınızı, projelerinizi şifreleyebilirsiniz. Bu şifrelemeyi yaptıktan sonra, bu dosyaların serverda çalışabilmesinin tek yolu ise, serverda ioncube loader programcığının / kütüphanesinin kurulu olmasıdır. Ioncube loader, ioncube ile şifrelenmiş php dosyalarını çözer ve sanki şifrelenmemiş gibi çalıştırır.

Ioncube hakkında çok daha detaylı bilgiyi http://www.ioncube.com/ adresinden alabilirsiniz. Bizim amacımız ioncubeyi anlatmak değil, servera bunun nasıl kurulacağını anlatmaktır.

Bu noktada, eğer ssh erişim yetkiniz yoksa, yani mesela bir hosting kullanıyorsanız sadece ve hostinginize kuracağınız bir script için ioncube gerekliyse, sistem yöneticinizle yani host yetkilisiyle bağlantıya geçerek, bunun kurulmasını talep etmelisiniz. Ssh erişimi olmadan ioncubeyi siz kuramazsınız.

Daha da önemlisi godaddy serverlarda ssh ile bağlandıktan sonra root yetkisi de sağlamalısınız. Godaddy serverlara ssh ile root yetkisiyle nasıl bağlanabileceğinizi buradaki yazımda anlatmıştım..

Ioncube Ücretli midir ?

Evet, aslında ücretlidir. Ancak bu ücretli versiyonlar, dosyalarını ioncube ile şifrelemek isteyenler içindir. Biz ise başka birinin şifrelediği bu dosyayı sunucumuzda çalıştırmak istediğimiz için bu ücretli sürüme ihtiyacımız yoktur. Bizim ihtiyacımız olan sadece ioncube loader ‘dır. Ioncube loader da ücretsizdir.

Ioncube Nasıl Kurulur ?

Ioncube kurulumu ile ilgili internette bir sürü türkçe ve diğer dillerde anlatımlar mevcut. Ancak bu anlatımların neredeyse tamamı, cpanel kurulu veya panel kurulu olmayan serverlar düşünülerek hazırlanmış. Plesk kurulu serverlara ioncube kurulumu ile ilgili makale sayısı çok çok az olduğu gibi bunların da bir çoğu ya yanlış, ya da ulaşılması zor. Türkçe makale ise yok diyebilirim. Daha da kötüsü, godaddy nin farklı komutları ve farklı private yolları göz önüne alınarak hazırlanmış hiç bir makale bulamadım ben. Bu nedenle bu yazımda, Godaddy serverlara, plesk kurulu serverlara ioncube kurulmasını anlatacağım.

Öncelikle servera ssh ile bağlanıyoruz. Sonra da root yetkisini alıyoruz. (Bunun nasıl yapılacağını http://www.sertank.com/godaddy-servera-root-yetkisiyle-ssh-kullanarak-nasil-baglanilir-357.html adresinde ayrıntılarıyla anlattım.)

Ssh da root yetkisini aldıktan sonra ilk yapmamız gereken php versiyonumuzu ve serverda zend veya ioncube kurulu olup olmadığını öğrenmektir. Bu noktada bilmemiz gereken ilk şey, ioncube için zend kuracağız ve zend i ioncube loader ile çalıştıracağız.

Sunucuda zend ve/veya ioncube kurulumu öğrenmek için ;

php -v

yazıyoruz. Karşımıza şu şekilde bir yazı çıkıyor ;

PHP 5.2.16 (cli) (built: Dec 19 2010 11:27:08)
Copyright  1997-2010 The PHP Group
Zend Engine v2.2.0, Copyright  1998-2010 Zend Technologies

Tabiki PHP 5.2.16 değişebilir, Zend Engine v2.2.0 değişebilir ama genel yapı bu şekilde olacaktır. Burada dikkat etmemiz gereken, php sürümümüzün ne olduğudur. PHP 5.2.16 dediğine göre php sürümümüz 5.2 ‘dir. Bunu not alıyoruz. İleride ihtiyacımız olacak !

Eğer php -v yazdığımızda bu yapıda bir sonuç alıyorsak, serverımızda zend kurulu, ama zend optimizer eklentisi kurulu değildir. Aynı şekilde ioncube de kurulu değildir. Bunları kurmamız gerekiyor. Öncelikle Zend Optimizer kurmalıyız..

Zend Kurulumu / Zend Optimizer Kurulumu

Vereceğim komutları sırasıyla yazıyor ve enterlıyoruz. Her satırın tek tek yazın ve enterlayın, tümünü birden yazmayın ;

wget http://downloads.zend.com/optimizer/3.3.3/ZendOptimizer-3.3.3-linux-glibc23-i386.tar.gz

tar -zxvf ZendOptimizer-3.3.3-linux-glibc23-i386.tar.gz

cd ZendOptimizer-3.3.3-linux-glibc23-i386

sh install.sh

sh install.sh komutunu yazdıktan sonra kurulum başlayacaktır. Burada size kurulumla ilgili birkaç soru soracak ve onay alacaktır. Default kurulumdaki ayarları hiç değiştirmeden next / ok diyerek kurulumu bitiriyoruz.

Artık zend optimizer kurulumunu tamamladık. Gelelim ioncube kurulumuna…

Ioncube Kurulumu / Ioncube Loader Kurulumu

Yine vereceğim komutları sırasıyla uygulayın ;

mkdir /usr/local/ioncube/

cd /usr/local/ioncube/

wget http://downloads2.ioncube.com/loader_downloads/ioncube_loaders_lin_x86.tar.gz

tar zxvf ioncube_loaders_lin_x86.tar.gz

cd ioncube

mv * ../

rm -rf ioncube

rm -rf ioncube_loaders_lin_x86.tar.gz

Bu şekilde ioncube kütüphanesi dosyalarını serverımıza aktardık. Ancak işimiz henüz bitmedi. Ioncubeyi php.ini dosyamıza girerek çalışmasını sağlamalıyız.

İşte Godaddy serverlarda tam bu noktada zorluk yaşanıyor, çünkü verilen php.ini yolları, editleme kodları vs. godaddy serverlara uygun değil. Ben iste size tam godaddy serverlar için uygun olan kodları vereceğim.

Öncelikle Plesk yüklü linux godaddy serverlarda php.ini dosyası /etc klasöründe bulunmakta. pico /usr/local/lib/php.ini gibi komutlarla bu dosyalara ulaşamaz, bu dosyayı editleyemezsiniz ! İnsert tuşu ile edit aşamasına geçemez, q veya esc tuşu ile kayıt yapıp editten çıkamazsınız. Godaddy de bu kodlar değişiktir ! Godaddy de bir dosyayı açmak için pico veya nano değil vi kullanılır. İnsert yerine i kullanılır. Kayıt ve çıkış için önce esc, sonra :wq enter yapılır. Adım adım vereceğim…

Bu noktada da php.ini dosyamızın bir yedeğinin zend tarafından otomatik olarak alındığını belirteyim, zend optimizer kurulumu tamamlandığında zend, php.ini dosyanızı yedekledi, bu nedenle herhangi bir yanlışınızda bu yedeği kullanabilirsiniz. Bu yedek de /etc klasörü içinde bulunuyor ve tam adı php.ini-zend_optimizer.bak …

Şimdi php.ini dosyamızı editleyelim, kodları yine tek tek sırasıyla uygulayın.

cd /etc

vi php.ini

veya tek satırda

vi /etc/php.ini

istediğinizi yapın farketmez. Bunu yaptığınızda uzunca bir yazı çıkacak karşınıza. Bu php.ini dosyası. Çoğu sitede der ki bu noktada “Control+W yapın aratın”, godaddy ye bu da uymaz, bu şekilde yapamazsınız. 🙁 Zaten göreceksiniz birşey de bulamazsınız. Neyse, biz işimize devam edelim.. Klavyenizdeki aşağı oka basılı tutarak, sayfa kayması bitene kadar yani en sona kadar iniyoruz. Burada lütfen şuna dikkat edin, sağ taraftaki okla hızlı indireyim gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü inmez. Ayrıca ilk başta yazılan o yazıların sonuna kadar değil, aşağı oka sürekli basılı tutarak, aslında çok çok uzun bir dosya ve ayar kümesinin sonuna kadar ilerleyeceksiniz. Gördüğünüz yazıların sonuna kadar değil, basılı tutup, sayfanın kayması tamamen durana kadar, sayfa sonuna ilerleyin. Sayfanın sağındaki kaydırma çubuğunun sonra olması yani en altta olması sizi yanıltmasın, o kaymaz ama siz aşağı indikçe küçülür..

Sayfanın en sonunda ;

[Zend]

zend_extension_manager.optimizer=/usr/local/Zend/lib/Optimizer-3.3.3
zend_extension_manager.optimizer_ts=/usr/local/Zend/lib/Optimizer_TS-3.3.3
zend_optimizer.version=3.3.3
zend_extension=/usr/local/Zend/lib/ZendExtensionManager.so
zend_extension_ts=/usr/local/Zend/lib/ZendExtensionManager_TS.so

satırlarını göreceksiniz. Buraya ekleme yapmamız gerekiyor.

Şimdi edit aşamasına geçmek için ;

i

tuşuna basın. En altta — INSERT — yazısı belirecektir. Sonra

zend_extension_manager.optimizer=/usr/local/Zend/lib/Optimizer-3.3.3

satırının üzerine

zend_extension=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.2.so
zend_extension_ts=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.2_ts.so

satırlarını ekleyin. Burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir kaç nokta var. Lütfen dikkatle okuyun ;

Verdiğim iki satır, söylediğim şekilde [Zend] yazısının hemen altında zend_extension_manager.optimizer=/usr/local/Zend/lib/Optimizer-3.3.3 yazısının da üstünde olacak şekilde eklenmelidir. En alta eklerseniz sonradan php başlatılamama hataları alırsınız. Bundan daha da önemlisi ise, lin_5.2.so ve lin_5.2_ts.so deki 5.2 lerdir. Hatırlarsanız yukarıda php -v ile sunucumuzdaki php versiyonuna bakmış ve bu versiyonun 5.2 olduğunu görmüştük. Bu nedenle buralarda 5.2 yazıyor. Diyelim sizin sunucunuzun php versiyonu 5.1 ise buralara 5.1 yazmalısınız.

Örneğin php -v yaptınız ve PHP 5.0.2 sonucunu aldınız. Sizin eklemeniz gereken satırlar zend_extension=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.0.so ve zend_extension_ts=/usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_5.0_ts.so olmalıdır.

Eklemeyi bitirip, bahsettiğim konularda da emin olduktan sonra, kayıt ve çıkış için ;

İlk önce ESC tuşuna basıyoruz. — INSERT — yazısı kayboluyor. Sonra işaretçi nerede olursa olsun farketmiyor

:wq

yazıyor ve enterlıyoruz. “php.ini” ***L, 6***C written şeklinde bir sonuca ulaşıyoruz.

Bu şekilde php.ini dosyamızda da gerekli değişikliği yaptık.

Bu noktada http servisimizi restart etmemiz gerekiyor ama yine çoğu sitede bunu services http restart komutu ile yapın demişler. Godaddy de bu da mümkün değil. 🙂 Çok daha karışık bir kodu var ve bu nedenle ben sadece ve sadece reboot komutunu kullanarak serverı restart ediyorum.

Reboot

yazıyor ve enterlayarak işimizi bitiriyoruz.

Kurulumu doğru yapıp yapmadığımızı ise şu şekilde kontrol edebiliriz ;

Yine ssh ile servera bağlanıp root yetkisi alıyoruz. php -v yaptığımızda bu sefer karşımıza ;

PHP 5.2.16 (cli) (built: Dec 19 2010 11:27:08)
Copyright  1997-2010 The PHP Group
Zend Engine v2.2.0, Copyright  1998-2010 Zend Technologies
    with the ionCube PHP Loader v4.0.7, Copyright  2002-2011, by ionCube Ltd., and
    with Zend Extension Manager v1.2.2, Copyright  2003-2007, by Zend Technologies
    with Zend Optimizer v3.3.3, Copyright  1998-2007, by Zend Technologies

şeklinde bir sonuç çıkacaktır. Bunu gördüysek ioncube kurulumumuz tamamdır. Hayırlı uğurlu olsun efem… (B)

ÖZGÜN İÇERİKTİR, KAYNAK GÖSTERİN CANIMI YİYİN…  :-[

İlginizi Çeker mi ? : Godaddy Servera Root Yetkisiyle SSH Kullanarak Nasıl Bağlanılır ? başlıklı konuda godaddy, Kullanarak ve Nasıl hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
ioncube loader decode (16), ssh ioncube kurulumu (16), liberofluiredeki (4)

 • Godaddy Servera Root Yetkisiyle SSH Kullanarak Nasıl Bağlanılır ?
 • Godaddy İndirim Kodları, Promosyon Kodları, Fırsat Kodları
 • PHP Kodları Düz Yazı Şeklinde Görünüyorsa Çözüm Burada | SSH ile Php.ini Düzenlemesi Nasıl Yapılır ?
 • Cu3er İle Resimleri Animasyonlu Slide Yapın
 • Oyun4x4.com | Dört Dörtlük Oyun Sitesi...

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 5 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Yeterli Değil : 5 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Ortalama : 5 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Güzel : 5 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 5 üzerinden 5 (Toplam 46 kez oylandı; Oy Ortalaması: 5 üzerinden 5,00)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  5 Yorum var - “Godaddy Servera SSH Kullanarak Ücretsiz Ioncube Kurulumu / Zend Kurulumu”

  1. usta su yazınca -bash su: command not found hatası veriyor. sudo -su yazdım olmadı sudo passwd root yazdım olmadı root yetkisi atayamıyorum bir türlü

  2. teşekkürler üstad, konu eski olmasına ragmen yeni versiyonu az çok anlayarak ve yaparak kurdum.

  3. başlı başına 10 numara bir çalışma yanlız cpanele kurulumu arasındaki farkıda anlatırsan sevinirim

  4. eywallah üstat cok yararlı oldu hayatta kimseye yorum yapmam sana yapayım dedim..cok saol

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !