Bir çok şeyde olduğu gibi, Godaddy.com Linux CentOs serverlarına SSH ile bağlantı yapmak da diğer serverlara göre farklıdır. Bu konuda Godaddy, kendi yardım bölümünde bir açıklama yapmış ama bunu bulana kadar benim canım çıktı desem yeridir. Kaynağın ingilizce olması da cabası. Türkçe bir kaynak olmadığı için de bu bilgiyi paylaşmak istedim sizinle. (B)

Öncelikle eğer bir linux server veya VPS sahibiyseniz, zaten SSH ın ne olduğunu bildiğinizi varsayıyorum. Bu nedenle SSH ‘ı açıklamayacağım. Sadece kullanmanız için, benim de kullandığım bir ssh programının linkini, kurulumunu ve kullanımını paylaşıyım ;

 

SSH Secure Shell kurulumu ve kullanımı

Unix sunuculara bağlanırken Telnet’e alternatif olarak kullanılabilecek, güvenliği arttırılmış bir program olan SSH Secure Shell, komut satırı işlemleri için “Secure Shell Client” ve dosya transferi (FTP) işlemleri için “Secure File Transfer Client” olmak üzere iki uygulamayı içerir. SSH Secure Shell, ODTÜ FTP sitesinde bulunan SSHSecureShellClient-3.2.9.exe dosyası indirilerek kurulabilir.

SSH Secure Shell kurulumu:

SSH Secure Shell yazılımını kurmak için öncelikle kurulum dosyası çift tıklanmalıdır. Giriş ekranında “Next” düğmesine basılarak kurulum başlatılır.

Lisans sözleşmesinin bulunduğu sonraki ekranda “Yes” düğmesine basılarak sonraki adıma geçilir.

Üçüncü adımda yazılımın bilgisayarda kurulacağı dizin belirtilmelidir. Önerilen dizine kurulabilir ya da istenen dizin seçilebilir. “Next” düğmesine basılarak sonraki adıma geçilir.

Dördüncü adımda yazılımın program dizinleri arasında görülecek adı belirtilmelidir. Önerilen ad kullanılabilir ya da istenen ad yazılabilir. “Next” düğmesine basılarak sonraki adıma geçilir.

Beşinci adımda kurulması istenen bileşenler işaretlenmelidir. Önerildiği gibi tüm bileşenler işaretlenebilir ya da aralarından yalnızca istenenler seçilebilir.

“Next” düğmesine basılarak dosya kopyalama işlemi başlatılır.

Dosya kopyalama işlemi bittikten sonra kurulumun tamamlandığını belirten pencerede “Finish” düğmesine tıklanarak kurulum sonlandırılır.

SSH Secure Shell Client yazılımının kullanımı:

Secure Shell Client programı Başlat (Start) | Programlar (Program Files) | SSH Secure Shell | Secure Shell Client yoluyla ya da masaüstündeki “SSH Secure Shell Client” ikonu çift tıklanarak başlatılabilir.

“Quick Connect” düğmesine tıklanınca açılan pencerede, bağlanılmak istenen sunucunun adı “Host Name”, kullanıcı adı ise “User Name” kısmına yazılıp “Connect” düğmesine basılmalıdır.

Ekrana gelen pencerede kullanıcı şifresi girilerek sunucuya bağlanılır.

SSH programını indirdik, kurduk ve yukarıda anlatıldığı şekilde serverımıza bağlandık. Bu noktadan sonra, ssh ile işlem yapabilmemiz için root yetkisine sahip olmamız gerekiyor. İşte godaddy vps serverların diğerlerinden ayrılan yanı bu noktada başlıyor ;

Godaddy serverlara ssh ile root yetkisiyle bağlanmak için, kullanıcı adımızı ve şifremizi girerek, ssh ile bağlandıktan sonra  ;

su

yazıp enter a basıyoruz. Bize Password soruyor, şifremizi giriyoruz ve tekrar enter. (Dikkat edin, şifrenizi girerken şifreniz ekranda görünmez, yazıyor olduğunuz bile belli olmaz. Bu nedenle yazmıyor zannetmeyin, Password: kısmını gördüğünüzde şifrenizi yazın, sonra enter layın.)

Normal bağlandıktan sonra su yazıyoruz, şifre soruyor, şifremizi yazıyoruz ve enter lıyoruz. Böylelikle sisteme root yetkileriyle bağlanmış oluyoruz.

Umarım birkaçınıza yararı olur…

İlginizi Çeker mi ? : Cu3er İle Resimleri Animasyonlu Slide Yapın başlıklı konuda cu3er, cuber ve Resimleri hakkında bilgiler verilmektedir.


 • Cu3er İle Resimleri Animasyonlu Slide Yapın
 • CuteFTP 'de, Site Şifreleri Kaybolmadan Hesapları Yedekleme
 • Godaddy Servera Root Yetkisiyle SSH Kullanarak Nasıl Bağlanılır ?
 • Evcil.info | Evcil Hayvan İlanları
 • Godaddy Servera SSH Kullanarak Ücretsiz Ioncube Kurulumu / Zend Kurulumu

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 5 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Yeterli Değil : 5 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Ortalama : 5 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Güzel : 5 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 5 üzerinden 5 (Toplam 23 kez oylandı; Oy Ortalaması: 5 üzerinden 5,00)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  2 Yorum var - “Godaddy Servera Root Yetkisiyle SSH Kullanarak Nasıl Bağlanılır ?”

  1. merhaba

   kullanıcı adı şifremle bağlantıktan sonra root yetkisi için su yazıyorum

   -bash: /bin/su: Permission denied

   bu çıkıyor ne yapabilirim.

  2. Çok teşekkürler. Çok işime yaradı gerçekten (Y)

  Trackbacks/Pingbacks

  1. PHP Kodları Düz Yazı Şeklinde Görünüyorsa Çözüm Burada | SSH ile Php.ini Düzenlemesi Nasıl Yapılır ? - SertanK.com | SertanK.com - […] Godaddy Servera Root Yetkisiyle SSH Kullanarak Nasıl Bağlanılır ? […]
  2. Godaddy Servera SSH Kullanarak Ücretsiz Ioncube Kurulumu / Zend Kurulumu - SertanK.com - […] de sağlamalısınız. Godaddy serverlara ssh ile root yetkisiyle nasıl bağlanabileceğinizi buradaki yazımda […]

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !