Godaddy Windows Virtual Dedicated Server Timezone – Daylight Değiştirme

Godaddy Windows Server 2008 R2 Virtual Dedicated Server Timezone – Daylight Değiştirme Problemi ve Çözümü

Buradaki yazımda yeni 2 virtual dedicated serverın hizmette olduğundan bahsetmiştim. Dedicated Server Timezone

Windows serverda Windows Server 2008 R2 kurulu. Daha önceki virtual dedicated serverımda Windows Server 2003 kuruluydu ve 32 bit işletim sistemiydi. Yeni server 64 bit işletim sistemine sahip ve godaddy bu yeni serverlarda bir çok yenilik, güncelleme ve aslında bir bakıma bazı kısıtlamalar da yapmış. (N)

Bir türk webmasterı olarak beni en çok etkileyen, aslında tek etkileyen kısıtlama ise, virtual dedicated windows serverlardaki timezone – daylight ayarlarının, yani bulunduğunuz zaman diliminin ve dolayısıyla gün ışığından yararlanma ayarlarının değiştirilememesi. Godaddy sanal serverlarının yeni sürümlerinde timezone değiştirilmesinde problem yaşanıyor. 🙁

Timezone değiştirilmemesi beni neden etkiliyor ?

Godaddy Windows Server 2008 R2 kurulu Virtual Dedicated Serverlarda, server zamanı default olarak Mountain Time denilen dağ zamanına ayarlı. Bu da Gmt-7 ye denk gelmekte. GMT yi sıfır kabul ediyoruz, dağ saati zaman dilimi 7 saat geriden geliyor. Bizim kullandığımız zaman dilimi olan İstanbul zaman dilimi ise GMT+2, yani 2 saat ileriye göre ayarlanıyor. Bununla birlikte yaz ve kış saati ayarlamalarında, yani gün ışığı (daylight) ayarlamalarıyla birlikte ülkemizde yılda 2 kez bu zaman dilimi değişiyor, GMT+3 oluyor ve tekrar GMT+2 ye dönüyor.

Eğer bir serverın zaman dilimini doğru ayarlayamazsanız, o serverda bulunan interaktif sitelerde problemler yaşarsınız. Örneğin bir forumunuz var, bir üyeniz bir konu açtığında, konu açılma tarihi aslında Türkiye ‘de ki o anki saat olması gerekirken, server saat ayarınız farklı olduğu için çok çok farklı bir saat çıkabilir. Düşünün ki 29 Ekim sabahı bir üye kutlama mesajı yazdığında, sitede o mesajın aslında 28 Ekimde yazılığı görülecektir. Bir üyenizin doğum gününü 9 saat öncesinden kutluyor olabileceğiniz gibi 9 saat sonradan da kutluyor olabilirsiniz. Bunların önüne geçmek için server saatinin, timezonunun ve yaz saati uygulaması ayarlarının doğru yapılması şart.

Godaddy nin yeni serverlarında bu ayarı yapmak istiyorsunuz. Saate çift tıklıyor, ayarları değiştir diyorsunuz. Timezonu dağ saatinden (GMT-7), İstanbul (GMT+2) a getiriyorsunuz. Gün ışığına göre ayarla diyorsunuz ve size 31 Ekim de 1 saat geri alınacak diyor. Buraya kadar herşey doğru ve güzel. Ancak 1-2 dakika geçtikten sonra saat tekrar Mountain Time a geri dönüyor otomatik olarak ve bir uyarı alıyorsunuz, “Zaman Diliminiz Tanınmadı, Lütfen Zaman Diliminizi Seçiniz.” Tekrar aynı işlemleri yapıyorsunuz, 1-2 dakika sonra tekrar aynı uyarı ve yine yanlış zaman… :-O

Godaddy virtual dedicated serverlar default olarak Mountain Time olarak bilinen GMT-7 ye göre ayarlı ve bu ayarı değiştirmenize izin yok. Değiştirdikten bir kaç dakika sonra eski haline dönüyor. Bu sadece beni değil, Mountain Time Zone unu kullanmayan tüm server sahiplerini etkileyen bir kısıtlama. Aslında webmasterlar olarak bunun önüne DateAdd yöntemiyle geçebiliyoruz tabiki ama bu da kendi içinde bir çok zorluklar doğuruyor. (O)

Godaddy Virtual Dedicated Server da Neden DateAdd Yöntemi Kullanılmamalı ?

Farzedelim 100 sitemiz var serverda. Server GMT-7 ye göre ayarlı olduğu için, bizim saatimiz de GMT+2 olması gerektiği için, sitelerin zamanına DateAdd yöntemi ile 9 saat ekleme yapmalıyız. 100 siteye de zaman.asp include ediyoruz ve hepsini DateAdd +9 yapıyoruz. Şu anda site zamanlarımız doğru. Peki ya gün ışığı ayarlamaları ? GMT-7 kendi zaman dilimine ait olan belirli tarihlerde gün ışığı değişiklikleri yaparak, yılda 2 defa saat ileri alma ve geri alma yöntemiyle çalışıyor. Yani diyelim ki 15 Ekim de Gmt-8 oluyor, 13 Mart da GMT-7 ye geri dönüyor. Bu tarihler de neredeyse her sene değişebiliyor.

Türkiye saati olarak kabul edilen GMT+2 de yılda 2 kez değişiyor. Diyelim ki o da 5 Nisan ve 30 Ekim de değişsin. Saatimizi şu anda GMT+2 ye ayarlamıştık DateAdd yöntemiyle 100 siteye. GMT-7, daylight ayarı sayesinde GMT-8 olduğunda tüm sitelerin saati de 1 saat geriye alınmış olcak. Bu anda 100 sitenin birden zaman.asp sini düzenleyerek dateadd +10 yapmamız gerekecek. Diyelim ki yaptık. 15-20 gün sonra o anda GMT+3 olan zaman dilimimiz de GMT+2 olacak. Haydaa, hadi baştan 100 tane zaman.asp yi düzenle ve tekrar +9 yap. Tekrar, tekrar, tekrar… Yılda en az 4 defa bu değişiklikleri yapmanız gerekecek. Değişim zamanları sabit olsa bir kod yazılarak şu tarihler arasında şunu kullan, şu tarihler arasında şunu kullan şeklinde bir kod yazılabilir ama neredeyse tüm zaman dilimlerindeki yaz ve kış saati ayarlamaları sürekli değişiyor.

Geçen sene 4 Ekim de geri alınan saat, bu sene 6 Ekimde geri alınabiliyor. Bu durumda böyle bir kod da yazamıyorsunuz, mecbur manuel olarak takip edip yapmak zorunda kalıyorsunuz. 2-3 siteniz varsa kolay da, 200-300 siteniz varsa yılda 4 defa bunu yapmanız imkansız… Zaten yapana kadar geçen zamanlarda da sitelerinizin tarihleri yanlış olacaktır. O halde illaki godaddy virtual dedicated server ın zaman dilimini bir şekilde değiştirmemiz şart. Peki nasıl ? (I)

Godaddy Windows Server 2008 R2 Virtual Dedicated Server larda Timezone nasıl değiştirilir ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu yöntem veya bu yazıdaki içeriklerin hiç biri internetteki yabancı veya türk sitelerinde yazmamaktadır. Tamamen kendi çabam, biraz mantık ve deneme yanılma yöntemiyle bulduğum bir çözümdür ve kesinlikle alıntı değildir. Yazımı paylaşacak arkadaşlarımdan da bunu göz önünde bulundurarak, alıntılarında konuya pingback yapmalarını, yani burayı referans göstererek alıntı yapmalarını özellikle rica ediyorum. (D)

Başlamadan önce, bu değişikliklerin sorumluluğunun tamamen size ait olduğunu, yapmanız muhtemel hatalarda hiç bir sorumluluk kabul etmediğimi de belirtmek isterim. Her ne kadar ben öncelikle yedekleme yaptırarak güvenliği sağlayacak olsam da, yine de işlemler sırasında yapacağınız bir yanlışın sorumluluğu size aittir. (@)

Regedit kullanarak sistemi bir nevi kandıracağız. Ancak bunu yaparken kalkıp da Mountain Time ayarını GMT+2 gibi göstermeyeceğiz, bu şekilde bir kandırma değil. :-[ Zaten denerseniz bu şekilde bir kandırmanın da işe yaramadığını görürsünüz. (Test edildi, onaylandı 😉 )

Ben serverımı türkçeye çevirdim. Bu nedenle ekleyeceğim resimler türkçe. Ancak ingilizce veya başka bir dilde kullananlarda resimlerden yararlanabilecek çünkü zaten aslında herşey aynı..

Öncelikle olası hatalara karşı yedek alacağız, sonrasında değişikliklerimiz yapıp, serverı restartlayacağız. Eğer bir sorun oluşursa, aldığımız yedek sayesinde ilk ana geri dönüp, baştan ve doğru yapma fırsatımız olacak. Hazırsanız başlayalım.. Dedicated Server Timezone (*)

Ayarları Yedekleme ile başlıyoruz.

Serverınıza uzak masaüstü bağlantısı yapın. Masaüstünüzün oluşturulması bittikten sonra sol en alttaki Başlat butonuna tıklayın, Çalıştır diyin ve pencereye regedit yazarak bilgisayar kayıt defterini açın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation alanına gelin. Burada soldaki TimeZoneInformation klasörüne sağ tıklayarak Ver (Export) seçin. Masaüstünüzü işaret ederek 1.reg olarak masaüstünüze kaydedin.

Dedicated Server Timezone

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Time Zones alanına gelin. Burada soldaki Time Zones klasörüne sağ tıklayarak Ver (Export) seçin. Masaüstünüzü işaret ederek 2.reg olarak masaüstünüze kaydedin.

Böylelikle ayarlarını değiştireceğimiz iki alanın da yedeğini aldık. Şimdi gelelim değişikliklere..

Ben burada timezonu Türkiye saati olan GMT+2 ye göre ayarlayacağım ama farklı zaman dilimlerine ayarlamanın yolu da aynı. Benim yaptığım değişikliklerde ben GMT+2 zaman dilimini bırakıyorsam, sizin zaman diliminiz GMT+4 se, siz o zaman dilimini bırakacaksınız, ben GMT+2 ayarlıyorsam, sizin zaman diliminiz GMT-3 se siz GMT-3 ayarlayacaksınız. Yöntem aynı.. 😉

Yine uyarıyorum, buraya kadar bile yapamıyorsanız, devam etmeyin, yapacağınız hatalardan siz sorumlusunuz. Uzak masaüstü bağlantısını yapmayı bilmeyen, regedit açmayı bilmeyen biriyseniz zaten bunları yapmayı denemeyiniz. (@)

Önce regedit penceresini kapatın. Sağ alttaki saate tıklayarak saat ayarlarını açın ve timezonu sizin istediğiniz şekilde değiştirin.

Sağ alttan zaman dilimimizi değiştirdik. Unutmayın, bu şekilde bırakırsanız 1-2 dakika sonra zaman dilimi eski haline geri dönecek. Bu nedenle devam ediyoruz.

Saati ayarladıktan sonra zaman kaybetmeden tekrar regedit penceresini açıyoruz ;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Time Zones alanını genişlettiğinizde aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşacaksınız :

Dedicated Server Timezone

Buradaki soldaki zaman dilimlerinden sadece GTB Standard Time (Adına dikkat, sizin zaman diliminiz İstanbul değilse, kendi zaman diliminizin adı..) kalacak şekilde diğerlerinin tümünü siliyorsunuz. (Dikkat edin, saati hangi zaman dilimine ayarladıysanız, o zaman dilimi kalacak, diğerlerini sileceksiniz!) Sildikten sonra görüntünüz aşağıdaki gibi olacak :

Dedicated Server Timezone

Silme işlemini tamamladıktan sonra regedit penceresini yine kapatıyoruz ve saat ayarımızı kontrol ediyoruz. Saat ayarımızın Timezone tanınamadı hatasını tekrar vermesini bekliyoruz, gerekirse 4 dakika kadar bekleyin, sonunda bu uyarı tekrar çıkacaktır. Uyarı çıkması, işlemi yapamadığımızı göstermeyecek, aksine biz devam etmek için uyarının çıkmasını bekliyoruz.

Saat ayarında timezone tanınmıyor uyarısı aldığınızda, dikkat edin bu sefer saatiniz değişmedi ama yaz saati uygulamasını da doğru yapamayacak. Şimdi de yaz-kış saati ayarlamasını doğru yapabilmesi için gereken ayarı yapmalıyız.

Bu adıma geçmeden önce yaptıklarınızı bir kez daha kontrol edin. Eğer anlattıklarımdan farklılık gösteriyorsa, masaüstünüzde bulunan 1.reg ve 2.reg dosyalarına çift tıklayarak yedeği geri yükleyin ve serverınızı restartladıktan sonra baştan başlayın. (C)

Buraya kadar doğru yaptık. Saat ayar ekranında da uyarıyı alıyoruz. O halde şimdi tekrar regedit i açıyoruz. (Y)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation alanına geliyoruz.

Burada sağda TimeZoneKeyName yazar en altta. Gördüğünüz gibi orası boş veya aslında yanlış yazıyor. TimeZoneKeyName değerini değiştir diyoruz ve GTB Standard Time olarak değiştiriyoruz. (Hangi zaman dilimini ayarladıysanız, yukarıda hangi zaman dilimini silmediyseniz onun ismini yazmalısınız.)

Buraya kadarki ayarlarımız aynı aşağıdaki resimlerdeki gibi olmalıdır.

Dedicated Server Timezone

Dedicated Server Timezone

Şimdi serverımızı yeniden başlatıyoruz.

Serverımız açıldıktan sonra tekrar bağlanıyoruz ve sağ en alttaki saatin ayarlarına giriyoruz. Gördüğünüz gibi timezone ayarımız GTB Standard Time seçili ve uyarı almıyoruz. Son olarak saat eşitleme menüsünden de time.windows.com gibi bir saat eşitleme sunucusunu seçtikten sonra işlemimiz bitmiş oluyor. (^)

Artık değiştirilemiyor denilen Godaddy Windows Server 2008 R2 64 bit Virtual Dedicated Server timezone ‘unu değiştirdik ve server zamanımız sonsuza dek doğru olarak, uyarı vermeden çalışacak. Bununla birlikte yaz ve kış saati uygulamalarını da anlık ve doğru olarak yapacak. Hem de servera hiç bir zarar ziyan vermeden, herhangi bir uyarılma riski olmadan.. (H)

Dedicated Server Timezone

Bu hata ile ben Godaddy den aldığım virtual dedicated server da karşılaştım ama eminim bir çok hosting firması bu yeni server işletim sistemine geçtiğinde bir çok kişi de bu sorunu yaşayacak. Hele ki hosting şirketi türk firması değilse, mesela bir hollanda firmasıysa, aynı sorunu yine yaşayacaksınız. Bu nedenle bu yazının gerçekten çok fazla kişiye yardımı olacağına eminim. (*)

Bitirirken, Emeğe Saygı diyorum ve alıntılarınızda burayı referans göstermenizi tekrar rica ediyorum. :-S

Yeni bir el kitabı yazısında görüşmek üzere.. (B)

Dedicated Server Timezone

SertanK

ÖZGÜN İÇERİKTİR !! Ben buldum… ben buldum… 😀 Dedicated Server Timezone

İlginizi Çeker mi ? : Godaddy İndirim Kodları, Promosyon Kodları, Fırsat Kodları başlıklı konuda godaddy, İndirim ve Kodları hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
geçerli saat diliminiz tanınmadı (21), regedit saat değiştirme (14)

 • Godaddy.com dan Alınan Bir Domainin Hosta Yönlendirilmesi
 • CuteFTP 'de, Site Şifreleri Kaybolmadan Hesapları Yedekleme
 • PHP Kodları Düz Yazı Şeklinde Görünüyorsa Çözüm Burada | SSH ile Php.ini Düzenlemesi Nasıl Yapılır ?
 • Godaddy Servera Root Yetkisiyle SSH Kullanarak Nasıl Bağlanılır ?
 • Oyun4x4.com | Dört Dörtlük Oyun Sitesi...

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 5 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Yeterli Değil : 5 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Ortalama : 5 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Güzel : 5 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 5 üzerinden 5 (Toplam 28 kez oylandı; Oy Ortalaması: 5 üzerinden 5,00)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)
  Loading...

  5 Yorum var - “Godaddy Windows Virtual Dedicated Server Timezone – Daylight Değiştirme”

  1. Dostum merhaba,

   GoDaddy den host satın aldım server kiralamadım. Sadece web üzerinden GoDaddy nin sağlamış olduğu araç ve gereçler var bir de Sql Server Management üzerinden veritabanıma erişebiliyorum. Şu saat olayını başka yöntemle çözmiyor muyuz ?

   Teşekkürler

  2. Uğraşıp güzelce yazmışsınız ama boşuna olmuş. Ya da traktörle patlamış mısır taşımaya benzemiş. Bu tarz problemlerin önüne 2 satırdan oluşan bir php fonksiyonu ile geçebilirsiniz. php manuelinda date/time settings inceleyiniz.

   • Ya da siz konuyu tam olarak anlamamış veya hakim olamamışsınız. En başta Windows serverdan bahsediyoruz, asp diyoruz, php fonksiyonu değil. Aynı zamanda, evet 2 satırlık bir asp kod ile de bu sorun her site için giderilebilir -ki zaten yazıda bahsettim- ama bu seferde serverda 1000 site varsa her birini tek tek değiştirmeniz gerekir. Godaddy linux serverlarda zaten bu sorun olmuyor, kolayca değiştirebiliyoruz ama benim gibi godaddy windows server kullanan tüm arkadaşlar da bana hak verecektir ki, godaddy windows serverlarda time zone değiştirilemiyor. Hatta müşteri hizmetleri, teknik servis vs. bile bunun yapılamayacağını söylerken, benim anlattığım bu yöntemle, time zone değiştirilebiliyor. Teknik ekipten “mükemmel çözüm” şeklinde bir yorum almamın sebebi de bu olsa gerek. Konuyu http://support.godaddy.com/groups/web-hosting/forum/topic/godaddy-server-time-zone adresinden de inceleyebilirsiniz. Yorumunuz ve ilginiz için teşekkürler.

  3. Merhabalar;
   godaddy’den aldığım domaini bir host firmasına nasıl yönlendiririm yardımcı olurmusunuz..

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  YORUMUNUZ ONAYLANDIKTAN SONRA YAYINLANACAKTIR !